Odeszła Ciocia Mela...

Z głębokim żalem informujemy, że 3 marca 2018 odeszła Grażyna Wojtczak.

Tych z Państwa, którzy chcieliby uczestniczyć w pożegnaniu Grażyny informujemy, że msza święta w Jej intencji odbędzie się w kościele OO. Dominikanów pw. św. Dominika w piątek 9 marca o 10.00. Ostatnie pożegnanie – Cmentarz Centralny, kaplica – nawa główna w piątek 9 marca o 12.30.

 


Grażyna Wojtczak
(1949-2018), wśród widzów Pleciugi znana jako Ciocia Mela, była aktorką, animatorką kultury, edukatorką teatralną.

Zadebiutowała w 1967 r. w wałbrzyskim Państwowym Teatrze Lalek w sztuce „Klonowi bracia” Andrzeja Rettingera. W 1972 roku zdała eksternistyczny egzamin aktorski. Z Teatrem Lalek „Pleciuga” związana była od 1971 roku. Wielokrotnie obsadzana w tytułowych rolach. Grała również w kilkunastu przedstawieniach telewizyjnych dla dzieci i dorosłych. Występowała w spektaklach teatralnych prezentowanych na festiwalach krajowych i zagranicznych. Doceniana przez widzów i krytyków, była laureatką wielu nagród indywidualnych i zespołowych.

Współpracowała z Teatrem „13 Muz”. Wraz z Leszkiem Zalewskim wzięła udział w spektaklach „I zamieszanie w magiach wielkie” (1972) wg Jerzego Harasymowicza oraz „Motyla miałem sen – opowieść o Nykyforze Drowniaku” (1976) – spektakl ten otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Sztuki XI Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Małych Form w Szczecinie. Brała udział w warsztatach muzyczno-teatralnych „Operanek” w Operze na Zamku. W latach 1978-1983 współpracowała ze szczecińską Agencją Artystyczną. Jako recytatorka brała udział w Szczecińskim Salonie Poezji (Zamek Książąt Pomorskich).

W 1990 wstąpiła do szczecińskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich, aktywnie uczestnicząc w organizowaniu wydarzeń kulturalnych. W swojej działalności skupiała się przede wszystkim na propagowaniu edukacji teatralnej, prowadziła warsztaty teatralne w Teatrze Lalek „Pleciuga”, świetlicach środowiskowych, czytała bajki dzieciom w bibliotekach miejskich, zasiadała w jury w konkursach recytatorskich. W latach 2009-2016 pracowała przy organizacji Lata w Teatrze, projekcie Instytutu Teatralnego skierowanym do dzieci z mniejszych miejscowości województwa zachodniopomorskiego. Aktywnie działała na rzecz dzieci specjalnej troski, współpracując ze szpitalami, fundacjami oraz domami dziecka. W latach 1999-2008 brała udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W Teatrze Lalek „Pleciuga” prowadziła warsztaty teatralne dla dzieci z zakresu technik teatralnych i animacji, na których najmłodsi mogli poznać tajniki zawodu aktora.

Wielokrotnie nagradzana – w trakcie swojej pracy artystycznej otrzymała m.in. Srebrną Honorową Odznakę Gryfa Zachodniopomorskiego, odznaczenie Zasłużony Działacz Kultury, Brązowy Krzyż Zasługi, nagrodę Bursztynowy Pierścień.

Była bardzo bliską nam osobą – ciepła i życzliwa, wspierała nas, współpracowników, jak umiała najlepiej. Niezwykle zaangażowana, z Pleciugą związana była do końca.

W trakcie przypadających w marcu obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru miała świętować 50-lecie swojej pracy artystycznej.

Dyrekcja i pracownicy Teatru Lalek "Pleciuga"

--
fot. Dariusz Aniołkowski (2016)


udostępnij

polecamy

newsletter
aktualności

W filmie premiera oznacza, że wszystko jest skończone, możesz już tylko usiąść w fotelu i patrzeć.
A w teatrze to dopiero początek.