LATO W TEATRZE

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatru. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym. W aktualnej 11. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski – 17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze,  mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 5 ośrodkom. W tym roku udział w Lecie w teatrze weźmie ponad 1200 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem. 
 
Więcej o programie na:  www.latowteatrze.pl www.facebook.com/programLatowteatrze
 
LATO W TEATRZE 2018 organizują:
 
w ramach modułu LATO W TEATRZE+ Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Gryfiński Dom Kultury, Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie + Miejski Ośrodek Kultury w Policach, Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach + Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach,  Teatr Zagłębia w Sosnowcu + Miejski Klub Maczki, Wrocławski Teatr Lalek + Wrocławski Teatr Pantomimy im. H. Tomaszewskiego
 
w ramach modułu LATO W TEATRZE Centrum Kultury Gminy Jabłonna, Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, Fundacja Bieszczadzka (Ustrzyki Dolne), Fundacja CircArt (Chełmża), Fundacja Da Radę (Nysa), Fundacja MUCHA (Rumia), Fundacja PRO FUTURO (Sułkowice), Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca (Białystok), Fundacja Szafa Gra (Ornontowice), Fundacja Sztuki „JAW DIKH” (Czarna Góra), Fundacja t: (Wałbrzych), Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Golczewie, Gminny Ośrodek Kultury w Górznie, Gminny Ośrodek Kultury  w Kłodawie z/s w Wojcieszycach, Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem, Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu, Grupa Inicjatywna Baranówko (Baranówko), Małopolski Instytut Teatralny (Gmina Wielka Wieś), Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku,     Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie, Stowarzyszenie Calos Cagathos (Zambski Kościelne), Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego (Cieszyn), Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych Tartak (Sejny), Stowarzyszenie K.O.T. (Wojnowice), Stowarzyszenie Promocji Artystycznej (Solniki), Stowarzyszenie Teatr Krzyk (Maszewo), Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum" w Katowicach, Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatr Polski w Poznaniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu
 
 SYNTETYCZNY OPIS PROJEKTU

Na warsztatach zajmiemy się ważnymi tematami z życia społecznego: demokracją, władzą, społeczeństwem obywatelskim, dyktaturą. Zastanowimy się nad przejawami dyskryminacji i nietolerancji, przemyślimy sposoby codziennego przeciwstawiania się. Będziemy rozmawiać o prawach dzieci do wyrażania swoich poglądów, swobody myślenia, ochrony życia prywatnego i poszanowania godności.

Dla dzieci inspiracją do działań będą publikacje, które w sposób adekwatny do wieku podejmują tematy społeczne („Mała książka o demokracji” S. Buregren i „Co to właściwie jest demokracja” E. Plantela). Dla młodzieży wyzwaniem będą cytaty z „Państwa” Platona.

Finałowe pokazy odbędą się w Teatrze Lalek Pleciuga i w polickim MOK-u. Ich ostateczny kształt stworzymy podczas wspólnej pracy (tworzenie map myśli, drama, improwizacje na zadany temat, sondy uliczne i wywiady). W prezentacji wezmą udział wszyscy uczestnicy.
Oprawą muzyczną pokazu będą wykonywane na żywo efekty dźwiękowe oraz wybrane przez dzieci fragmenty utworów muzyki klasycznej. W kontrapunkcie do nich scenografia będzie nowoczesna i multimedialna. Dzieci same stworzą filmy, animacje i pokazy slajdów.

więcej informacji:
www.latowteatrze.pl
www.instytut-teatralny.pl
www.e-teatr.pl
www.facebook.com/instytutteatralny
www.facebook.com/programLatowteatrze


udostępnij

polecamy

newsletter
aktualności

Gdy wybijał dziewiątą, ukazywało się dziewięć muz, jedna była przydzielona do astronomii, druga do archiwum, a reszta do teatru.