Ósmy dzień projektu "Teatralny Ty-Dzień Dziecka" w Pleciudze: spektakle, warsztaty i wielkie Teatralne Jam Session

Dwa spektakle, warsztaty i niesamowite Teatralne Jam Session w plenerze!

Dziś jest ostatni dzień projektu „Teatralny Ty-Dzień Dziecka”. Obejrzymy dwa spektakle: „Metamorfoza” i „Brzydkie kaczątko”. Na zakończenie całego projektu odbędzie się wielkie Teatralne Jam Session. Ponadto przez cały weekend prowadzimy warsztaty dla dzieci w ramach działania „Fika kulturalna”.
 
„Metamorfoza” Worlds of Puppets z Islandii to spektakl familijny bez bariery językowej dla dzieci od 6 lat. Twórca wykorzystuje skomplikowane marionetki, lalki rzeźbione w drewnie oraz także postacie stworzone po prostu z jedwabnego szala, ręki i nogi lalkarza. Przedstawienie był prezentowane w wielu krajach na wszystkich kontynentach. Autorem, twórcą lalek i wykonawcą jest Bernd Ogrodnik, znany i ceniony na świecie lalkarz.
Reżyseria – Augusta Skuladottir.
 
Brzydkie kaczątkoTeatret Lampe z Danii to oparte na baśni Hansa Christiana Andersena przedstawienie lalkowe dla dzieci od 2 do 5 lat. Spektakl używa prostych środków wyrazu, jest niemal pozbawiony słów, za to operuje muzyką, gestem i rekwizytem. Doskonała, żywiołowa animacja lalkami spotyka się tutaj z pluszowo-bajkową scenografią Marianne Jorgensen, duńskiej autorki i ilustratorki książek dla dzieci. Spektakl gościł na międzynarodowych festiwalach, m.in. we Włoszech, Rosji, Japonii i Grenlandii.
 
Teatralne Jam Session odbędzie się wczesnym popołudniem na placu teatralnym przed budynkiem Pleciugi. Teatralne Jam Session to niepowtarzalna przygoda, w której udział mogą wziąć dzieci w każdym wieku. Dzięki własnoręcznie stworzonym instrumentom wybierzemy się w magiczną podróż do krainy muzyki. Spędzimy też chwilę w podwodnym świecie, pełnym niesamowitych dźwięków i fantastycznych stworzeń.
 
Ponadto w Kluboksięgarni Fika w ramach „FiKi kulturalnej” przez cały weekend trwają warsztaty i spotkania dla dzieci i rodziców.
 
Sobota 3 czerwca:
Godzina 14.00: „Zabawy z Wikingami”
Układanie słów, słownikowy teatrzyk i jeszcze kilka niezwykłych językowych gier – to właśnie Was czeka podczas spotkań ze szczecińskimi Wikingami, czyli studentami z Koła Naukowego „Viking” Uniwersytetu Szczecińskiego. Poznamy trochę słów z języków skandynawskich i przekonamy się, jak dobrze można się dzięki nim bawić. Dla dzieci od 6 lat i rodziców. Około 30 minut.
 
Godzina 15.00: „Książkowe przygody z Ciocią Melą”
Czytanie fragmentów wybranych książek autorstwa autorów z krajów skandynawskich. Specjalnie dla dzieci i rodziców czyta Grażyna Wojtczak (Ciocia Mela), emerytowana aktorka Teatru Lalek „Pleciuga”. Dla dzieci w każdym wieku i rodziców. Około 30 minut.
 
Niedziela 4 czerwca:
Godzina 11.00 i 12.00: „Mój przyjaciel kot”
Poznajcie Sticha – dziewięciomiesięcznego kota rasy maine coon. Jest przystojny, dobrze wychowany i ogromnie miły. Czy wiecie, jak się zachować, by Was polubił? Tego właśnie dowiecie się podczas spotkania! Nauczycie się, jak bezpiecznie przebywać z kotem, pozwolą poznać kocie zwyczaje i poszerzą naszą wiedzę o zwierzętach. Warsztaty poprowadzi Magdalena Oleszak, nauczyciel terapeuta, prowadząca zajęcia z terapii behawioralnej i felinoterapii, studentka I roku zarządzania kryzysem indywidualnym w Wyższej Szkole Humanistycznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie. Uwaga dla alergików: w zajęciach bierze udział prawdziwy, żywy kot! Dla dzieci w każdym wieku i rodziców. Około 30 minut. Liczba miejsc ograniczona!
 
Godzina 13.00: „Poznajmy emocje”
Warsztaty psychologiczne. Celem jest zdobycie podstawowej wiedzy dotyczącej emocji, zrozumienie i rozpoznawanie emocji w ciele oraz poznanie prawidłowych sposobów wyrażania emocji, budowanie systemu wartości i rozwijanie umiejętności społecznych, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi. Spotkanie obejmuje: wprowadzenie do tematu emocji za pomocą wiersza, pogadankę na temat emocji, zajęcia plastyczne. Warsztaty poprowadzą członkinie Psychologicznego Koła Naukowego „Psyche”, studentki Wyższej Szkoły Humanistycznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie. Dla dzieci od 5 do 8 lat. Około 45 minut.
 
Godzina 14.00: „Zabawy detektywistyczne”
Odkrywanie różnic między obrazkami, odnajdywanie wyjścia z labiryntu, zgadywanki wyrazowe i wiele innych zabaw, w których można wykazać się detektywistycznymi talentami. Prowadzi dr Barbara Popiel, sekretarz literacki Teatru Lalek „Pleciuga” i wykładowca w Wyższej Szkole Humanistycznej TWP w Szczecinie. Dla dzieci w wieku od 5 lat i rodziców. Około 30 minut.
 
Godzina 15.00: „Zabawy z Wikingami”
Układanie słów, słownikowy teatrzyk i jeszcze kilka niezwykłych językowych gier – to właśnie Was czeka podczas spotkań ze szczecińskimi Wikingami, czyli studentami z Koła Naukowego „Viking” Uniwersytetu Szczecińskiego. Poznamy trochę słów z języków skandynawskich i przekonamy się, jak dobrze można się dzięki nim bawić. Dla dzieci od 6 lat i rodziców. Około 30 minut.
 
Fot. archiwum teatru

udostępnij

polecamy

newsletter
aktualności

Dzieci bzdurzą i - że tak powiem - chcą być bzdurzone.
Potem im to przechodzi. Któremu nie przejdzie... zostaje poetą.