Przemek Żychowski

Pochodzi z Bielska-Białej. Po zdanej w 1986 maturze pracował przez rok w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. W 1987 podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu, Wydział Lalkarski. W 1991 zrobił dwa dyplomy szkolne i jeden indywidualny oraz obronił pracę magisterską ("Festiwal Mrożka w Krakowie. Relacja naocznego świadka") u profesora Janusza Deglera.
Po studiach dalej był członkiem zawiązanej na pierwszym roku studiów trupy teatralnej "Klinika Lalek". W 1992, po otrzymaniu zaproszenia od Włodzimierza Dobromilskiego, ówczesnego dyrektora Pleciugi, przeniósł się do Szczecina i przyłączył do szczecińskiego teatru lalek, w którym występuje do dziś.
Wystąpił m.in. w spektaklach: "Pan Twardowski" w reżyserii Waldemara Wolańskiego, "Alicja w Krainie Czarów" w reżyserii Konrada Dworakowskiego, "Imię" w reżyserii Anny Augustynowicz, "DZIKIE ŁABĘDZIE-ci" w reżyserii Marka Ciunela, "Korozja" oraz "Droga" w reżyserii Leszka Mądzika, "Ferdynand Wspaniały" w reżyserii Lecha Chojnackiego, "Pippi Pończoszanka" w reżyserii Konrada Dworakowskiego, "Kubuś i jego pan. Hołd w trzech aktach dla Denisa Diderota" w reżyserii Pawła Aignera, "Jabłoneczka" w reżyserii Laury Słabińskiej, "Pinokio"  w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego, "Bajki samograjki" w reżyserii Anny Augustynowicz.
Ważna jest dla niego każda zagrana rola; wśród reżyserów, których szczególnie ceni, wymienia między innymi Annę Augustynowicz, Bogusława Kierca, Aleksandra Maksymiaka, Leszka Mądzika i Waldemara Wolańskiego.
W 1999 wyreżyserował spektakl "Chatka Puchatka". Brał też udział w trzech szczecińskich edycjach projektu Lato w Teatrze (zainicjowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie). Wyreżyserował wówczas trzy spektakle, w których realizacji udział wzięły dzieci i młodzież: w 2009 - "Poczciwy, oswojony świat" Joanny Kulmowej, w 2010 - "Humba, Bumba, Bang!" Izabeli Degórskiej, w 2012 - "Tymoteusz wśród ptaków" Jana Wilkowskiego. "Poczciwy, oswojony świat" został zaprezentowany na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2009.

Na zdjęciu: Przemysław Żychowski
fot. Emilia Łapko
 

Spektakle:

 • Kraina Śpiochów

  Zbigniew Niecikowski

  więcej
 • Kiedy zakwitnie margerytka

  Dariusz Kamiński

  więcej
 • Kim jestem?

  Ireneusz Maciejewski

  więcej
 • Pinokio

  Ireneusz Maciejewski

  więcej
 • Czerwony Kapturek

  Waldemar Wolański

  więcej
 • Karmelek

  Anna Rozmianiec

  więcej
 • Tajemnica krzyczącego zegara

  Laura Sonik

  więcej
 • Kubuś i jego pan. Hołd w trzech aktach dla Denisa Diderota

  Paweł Aigner

  więcej
 • Gwiazdka i Chłopiec

  Tomasz Man

  więcej
 • Bambi, opowieść leśna

  Arkadiusz Klucznik

  więcej
 • Matylda mierzy wysoko

  Anna Rozmianiec

  więcej

 • udostępnij

  polecamy

  newsletter
  aktualności

  Gdy wybijał dziewiątą, ukazywało się dziewięć muz, jedna była przydzielona do astronomii, druga do archiwum, a reszta do teatru.